Tenczyn wart zobaczenia i poznania

W naszej miejscowości dostępne są aktualnie dwa questy. Obie trasy powstały dzięki zaangażowaniu br. Tomasza Olejnika, który jest ambasadorem questów oraz lokalnej miejscowości.  Dorośli i młodzież wspólnymi wysiłkami stworzyli gry terenowe, które wszystkim chętnym przybliżą Tenczyn, zarówno jego historię,kulturę jak i przyrodę. Przyjrzyjmy się im zatem bliżej.

„Historia z Toporem w tle” to quest w trakcie, którego poznajemy historię Tenczyna – od założenia do czasów współczesnych. Odwiedzamy charakterystyczne miejsca i zabytki. Poznajemy ich twórców, szukamy na co dzień niezauważanych przez mieszkańców szczegółów. Zagadki na trasie wymuszają na nas uważny spacer, przyglądanie się otoczeniu. Trasę zaczynamy przy kościele, później kierujemy się na Ubockę, skąd przy dobrej pogodzie możemy podziwiać górujący nad nami Luboń Wielki. Następnie szukamy najsławniejszej chyba kapliczki w Tenczynie. Nie poprzestajemy na tym, spacerujemy dalej wzdłuż koryta Tenczynki, zyskujemy wiedzę o leżących nad nią rolach. Mamy możliwość podziwiania ciekawej zabudowy występującej w naszej wsi. Kolejno odwiedzamy okolice szkoły, najstarszej przydrożnej kapliczki, budynku OSP. Kierujemy się na cmentarz poszukać informacji o ważnych historycznych postaciach. Po nawiedzeniu miejsca zadumy, odwiedzamy okolice budynku kojarzonego z dobrą zabawą oraz wydarzeniami kulturalnymi organizowanymi u nas. Aby odnaleźć skarb wracamy do miejsca startu. Do zdobycia go wykorzystujemy odgadnięte hasło. Na tym jednak nie koniec zabawy, ponieważ możemy udać się na kolejny ciekawy spacer. W cieniu majestatycznego Lubonia tym razem poznajemy ciekawostki naszej lokalnej flory i fauny. Podczas wycieczki szukać będziemy specjalnych tablic, które pozwolą nam rozwiązać kolejne zagadki. Startujemy przy wejściu na plac zabaw obok budynku LKS Topór Tenczyn. Tu chwile będziemy poznawać kwiaty i krzewy, ale zaraz poszukamy lokalnej rybki. Wędrując dalej, w stronę przeciwną niż w pierwszym queście, zbierzemy jeszcze więcej ciekawych informacji o różnorodności naszej roślinności. Będziemy podziwiać nurt nie tylko Tenczynki, ale i Krzeczówki, pokonując kolejne mostki (Tenczyn jak mała Wenecja :)). Drogę wśród zabudowań kolejnych ról umili nam zmieniająca się szata roślinna. I tak niepostrzeżenie wrócimy do punktu wyjścia by zgarnąć kolejny tenczyński skarb. 

Pod tymi linkami znajdziecie ulotki questowe, które należy wydrukować przed wyjściem w teren. Można także założyć konto na stronie questy.org.pl, pobrać na swój telefon aplikację i wtedy będziecie mieć dostęp do tras nie tylko naszych questów, ale do wszystkich umieszczonych w bazie. Dodatkowo ulotki questu „Historia z Toporem w tle” znaleźć można przy tablicy ogłoszeń na terenie placu kościelnego. Mamy nadzieję, że już niedługo dostępne będą także ulotki drugiego questu w miejscu jego startu. Tenczyn chętnie dzieli się swoimi skarbami ze wszystkimi, którzy zechcą wyruszyć na ich poszukiwanie wędrując jego ścieżkami. Nie pozostaje nic innego jak założyć wygodne buty i ruszyć na trasę.